Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Webová stránka pre produkty Pohronia

Vyrezávané výrobky z lipového dreva - Jana Majerská

DSCF6636.png

Čo sa vojde do dlane

Rezbárka vyrába veci, ktoré sa vojdú akurát do dlane. Zrkadielka, ovečky, koníčky, zajačiky, betlehemčeky... „Všetko sa dá vyrezať a ozdobiť, ale treba si vybrať. Každý z remeselníkov má to svoje. Veľkú sochu robila iba niekoľkokrát.“ Nepoužila motorovú pílu a brúsky, ale bola rezaná dlátami. Na ruke jej ostala hrča a preto sa ruka ľahko presilí. Robí teda malé veci, tak to cíti.

Rezbárstvu sa venuje od detstva, otec bol ľudový rezbár. Cestu k horárom jej prešliapal otec, ktorý sa s nimi poznal. Lipu na dvore popíli, vždy tak, aby spotrebovali do posledného kúska dreva. Drevo nesmie navlhnúť, musí k nemu prúdiť vzduch. Takto stojí rok-dva či tri. Drevo ohobľuje, vznikne hladká doska a na tú môže zakresľovať podľa svojich šablón. V dielni ich vypíli, vezme do ruky nožík a môže vyrezávať.  Samotné vyrezávanie netrvá dlho. Zajačika či koníka vyreže aj za dvadsať minút. Dizajn koníkov si navrhovala sama. Vzory sú kyjatické – z Gemera. Ružičky, to je zase prvok z bratislavskej výšivky. Okrem kyjatických vzorov rada reže rozety, technikou vruborezu. Niektoré nástroje používal ešte jej otec. Prvé, čo vyrezala, bola ovečka. Pracovala na nej, kým nebola dokonalá. A čo nebolo dokonalé, to skončilo v kachliach. Doteraz pracuje na cirkulári, ktorý vyrobil jej otec. „Dal doň taký silný motor, že stále funguje.“

Certifikát na prácu s drevom získala v Martine – Domovina (rekvalifikačný kurz). Neskôr začala spolupracovať s Úľuv-om. Keď bolo treba vyrezať Pannu Máriu s Ježiškom, sošku rybára alebo koňa so záprahom či krížovú cestu, vyrezala. Najviac sa však našla v ľudovej tvorbe. V ÚĽUV-e ju priviedli k myšlienke farbenia výrobkov. Maľuje akrylovými farbami, morí starými tradičnými práškovými moridlami, tak ako sa to robilo kedysi a nakoniec výrobky voskuje, aby sa krásne leskli. Niektoré koníčky, ktoré sú určené deťom, robí len čisto prírodné alebo ich natrie ľanovým olejom. Stretnúť ju môžete vo Východnej a na Dni majstrov ÚĹUV v Bratislave.

Zdroj: Text: Soňa Košíková, Magazín Čarovné Slovensko

Kontakt na výrobcu:

Jana Majerská
Bukovina 3016, 968 01 Nová Baňa
mobil: 0918 943 857
e-mail: janka.majerska@centrum.sk

web: http://www.uluv.sk/product/majerska-jana-2622/


 
Ako sa Vám páči naša stránka?
 
 
63%

 
 
 
13%

 
 
 
25%

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka